Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Що варто знати про кір?

ВУкраїні зафіксували два випадки кору. Обидві дитини – з однієї родини, одна з них не була вакцинована, друга — мала не повний курс щеплення. Дітям надають усю необхідну меддопомогу, а тим, хто з ними, провели ПЛР-дослідження для виявлення кору (результати – негативні). За всіма ведеться медичне спостереження. Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я України.

Фахівці Державної установи «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» наголошують, що кір є одним із найбільш заразних людських вірусів, що становить загрозу для всього світу. 9 із 10 неімунізованих людей, які контактують із хворим, будуть інфіковані.

Вірус кору швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Спалахи цього захворювання мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. Попередній спалах кору тривав у нас у 2017–2019 роках, і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий є невідворотним. Головна причина цього — недостатнє охоплення щепленнями. Незважаючи на те, що перед пандемією COVID-19 рівень вакцинації в Україні зростав, під час пандемії він почав знову падати.

Війна в Україні створює ще більш сприятливі умови для поширенню кору. Військові дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації. До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках. У таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Кому загрожує кір?

Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, молодших року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Невакциновані медичні працівники також наражаються на ризик захворіти.

Яким може бути перебіг хвороби?

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг.

Інкубаційний період хвороби (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 10–12днів.

Далі починається період захворювання з такими симптомами:

 • висока температура,
 • головний біль,
 • нежить,
 • сухий кашель,
 • збільшення лімфовузлів,
 • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),
 • На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілі. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.

Ускладнення кору

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Профілактика кору

Ліків проти кору не існує. Єдиний захист — щеплення.

Від кору захистять дві дози вакцини. Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з українським календарем профілактичних щеплень, у 12 місяців дитині роблять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Дорослі, які не мають переконливих відомостей про щеплення від кору, також мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів

Високий рівень охоплення населення вакцинацією формує так званий колективний імунітет. Кір не поширюється там, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98 %.

Дії у разі виявлення перших симптомів кору:

 • Терміново звернутися за медичною допомогою.
 • Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
 • Слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи¬стою, добре провітрюватися.
 • Обов’язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
 • Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
 • Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
 • Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
 • У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

Особи, що потрапили в контакт з хворим на кір, повинні перебувати під медичним наглядом протягом 21 дня від моменту останнього спілкування з хворим. При появі будь-яких ознак інфекційного захворювання необхідно викликати лікаря і повідомити про наявність контакту з хворим на кір.

Закликаємо батьків подбати про захист своїх дітей. Вакцина в Україні є, її можна отримати у педіатра чи сімейного лікаря безоплатно.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *