Три «S» європейської політики сільського розвитку для прикарпатських ОТГ
«Scale-Stranegy-Stakeholders» або українською «Масштабування-Стратегія-Зацікавлені сторони» – це головні принципи, які застосовують країни Європейського Союзу для реалізації політики розвитку сільських територій. Цим шляхом сьогодні вже йдуть об’єднані територіальні громади Прикарпаття, розробляючи і втілюючи в життя власні стратегії розвитку, створюючи ефективні органі управління, наближаючи послуги до людей і створюючи умови для розвитку бізнесу та зайнятості населення.
«Якщо ми говоримо про сільський розвиток, то в Україні, насамперед, йдеться про розмежування державної підтримки сільського господарства та політики розвитку сільських територій. Одне не дорівнює іншому», – наголошує радник з питань регіонального розвитку Програми «U-LEAD з Європою» Ігор Мельничук.
На його думку, потрібно відокремлювати розвиток та підтримку аграрного сектору від комплексного розвитку сільських територій, який включає і розвиток соціальної та адміністративної інфраструктури, і розвиток людського капіталу. Саме це зробить сільські території привабливими для життя, зупинить депресивні тенденції в селах та їх знелюднення.
Відсутність роботи з гідним рівнем оплати праці, а подекуди і взагалі можливостей працевлаштування, у селах призводить до міграції сільського населення у міста, а також виїзду їх мешканців за межі України. Сприяння створенню робочих місць і є одним з шляхів покращення ситуації у селах. Тут доречне використання можливостей державних програм підтримки агропромислового сектору, фермерства та обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, а також різноманітних грантових програм та коштів секторальної підтримки ЄС.
Прикарпатські громади ними вже починають користуватись. Це і досвід Букачівської громади з налагодження діалогу з бізнесом та сприяння розвитку кооперації, і досвід П’ядицької громади у започаткуванні агро-хабу на базі комунального підприємства громади, і досвід Долинської громади в рамках ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання» (проєкт «Співпраця задля підвищення конкурентоспроможності сектору сільськогосподарського виробництва та диверсифікації структури місцевої економіки»).
Окрім того, повноцінному розвитку сільських територій мають сприяти відновлення і створення хорошої інфраструктури у сфері медицини, освіти, адміністративних послуг.
«Потрібно дивитись ширше і навчитись шукати ресурси для розвитку за межами програм підтримки сільських територій та аграрного сектору», – зазначив експерт Програми U-LEAD Роман Корінець.
Він радить фахівцям громад залучати ресурси державних програм розвитку культури, спорту, молоді. Адже у цих програмах не написано, що вони лише для міст. Їх можливості можна використовувати і для сільських територій.
Програма «U-LEAD з Європою» підтримує децентралізацію та регіональну політику в Україні, реалізується за участі ряду донорів та спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
0 Коментарі