Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Укладання цивільно-правового договору

 Укладання цивільно-правового договору фізичними особами-суб’єктами підприємницької діяльності.

 Укладання цивільно-правового договору фізичними особами-суб’єктами підприємницької діяльності.

   Нерідко зустрічаються ситуації, коли в організації відсутні фахівці з якої-небудь спеціальності і роботи з тих чи інших причин не можуть виконуватися в межах трудового договору. У таких випадках для виконання певної роботи залучаються фізичні особи не за трудовим договором, а на іншій юридичній підставі. Зокрема, можливе виконання роботи за договорами цивільно-правового характеру. Для виконання такої роботи залучають фізичних осіб переважно тоді, коли в організації відсутні потрібні фахівці, що працюють за трудовим договом, і ці роботи з тих чи інших причин не можуть виконувати інші підприємства, установи, організації на договірних засадах.
   Водночас законодавство не забороняє укладати договори цивільно-правового характеру між підприємством і його працівниками на виконання робіт чи надання послуг у вільний від виконання основної роботи за трудовим договором час. Зокрема Міністерство праці та соціальної політики України своїм листом від  6 серпня 2004 року № 18-429 роз’яснює, що підприємство-роботодавець може укласти зі своїм працівником, який перебуває у черговій відпустці, договір підряду на час відпустки для виконання працівником певних робіт.
  Щодо укладання цивільно-правових договорів (зокрема, договору підряду), то відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435 договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл. Обмежень для приватних підприємців щодо укладання цивільно-правових договорів не обумовлено.
   На практиці найчастіше застосовують два види договорів, передбачених Цивільним кодексом України, за якими фізичних осіб можуть залучати до праці як юридичні, так і фізичні особи. Це- договір підряду та договір про надання послуг.
   Основні ознаки цивільно-правового договору (угоди):

·суб*єктами правовідносин можуть бути як фізичні, так і юридичні особи;

·предмет договору-результат виконання робіт;

·правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються на виконавця робіт за договором;

·відносини між сторонами наказами не регулюються;

·учасник угоди сам регулює процес виконання роботи;

·оплата праці здійснюється на підставі акта виконаних робіт;

·правові відносини регулюються нормами цивільного права.

   Крім договору підряду та договору про надання послуг,фізичну особу можна залучати до роботи і за іншими договорами цивільно-правового характеру, зокрема, за договором доручення (ст..1000 ЦК України), договором про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності (ст. 1112  ЦК України) тощо. 
   На підставі вищевикладеного Держпідприємство вважає, що фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, має право укладати цивільно-правові договори, у т.ч. договори підряду, у встановленому законодавством порядку, але цей порядок оформлення відносин між найманими особами та приватними підприємцями не звільняє останніх від обов’язків страхувальника, передбачених п. 2 статті 17 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 
Головний державний інспектор                                                       Р.Сабадаш
з питань праці

 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *