Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Уряд затвердив Державну мовну програму

Днями Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову національно-культурну програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року. Обсяг фінансування Програми становить понад 7,7 млрд гривень на 7 років.

“Державна програма – документ, передбачений мовним законом. Українська мова потребує державної підтримки як всередині країни, так і дієвих механізмів розвитку її як іноземної з огляду на перспективи вступу України до ЄС”, – зазначив на засіданні Уряду Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Відповідно до Указу Президента України №156/2018 “Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України” обласні, Київська міська державна адміністрація у двомісячний строк після затвердження Кабінетом Міністрів України державної програми зобов’язані розробити відповідні регіональні плани заходів і забезпечити їх реалізацію.

Серед завдань програми:

зміцнення державного статусу української мови, її захисту, розвитку та популяризації;
забезпечення реалізації громадянами права на одержання інформації та послуг українською мовою, в тому числі через засоби масової інформації, рекламу, розширення україномовного інформаційного простору, у тому числі за кордоном;
забезпечення дотримання посадовцями органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог закону;
покращення якості викладання державної мови в закладах освіти;
запровадження і проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, а також міжнародного сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної;
сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови;
розвиток національної словникової бази та забезпечення вільного доступу до неї користувачів;
збільшення кількості та покращення якості українськомовного аудіовізуального культурного продукту на телебаченні, радіо, у кіно- та відеомережі.
Серед іншого, державна програма передбачає:

запровадження та популяризацію безкоштовних курсів, зокрема, онлайн, з вивчення української мови для різних категорій громадян, в тому числі для ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також громадян, які не вивчали українську мову;
реалізацію пілотного проєкту “Українська мова – офіційна мова Європейського Союзу”;
затвердження стандарту з української мови як іноземної та розробку освітніх програм “Українська мова як іноземна”;
затвердження стандартів української термінології;
реалізацію всеукраїнського проєкту “Національна словникова база”;
надання державної допомоги на придбання книг;
створення та розповсюдження навчальних посібників для викладання української мови закордонним українцям;
сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови.
“Запропоновані в документі механізми та інструменти створюють додаткові можливості для підсилення статусу та популяризації української мови як в Україні, так і за кордоном”, – підсумував Тарас Кремінь, зауваживши, що до фінансування Програми, крім коштів із державного та місцевих бюджетів, передбачається залучати міжнародну технічну допомогу.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *