Вакцинація – запорука здорового життя!
Людство завдячує науковій медичній спільноті можливістю керувати захворюваністю на певні інфекційні хвороби. Завдяки створенню вакцин стали можливими профілактика багатьох інфекційних хвороб і ліквідація такого тяжкого захворювання, як натуральна віспа. Щороку завдяки вакцинації вдається врятувати близько 3 млн дітей, а у 750 тис. – запобігти тяжким ускладненням інфекційних захворювань.
З метою формування несприйнятливості організму до певного збудника інфекційної хвороби проводиться вакцинопрофілактика шляхом введення імунобіологічних препаратів. До них відносяться препарати, які одержують з мікроорганізмів, їх антигенів та токсинів. Вакцина стимулює утворення антитіл – структур, які здатні зв’язуватися з антигеном для його знищення. Також утворюються клітини пам’яті (Т- та В-лімфоцити пам’яті), які дозволяють підтримувати довготривалий захист організму від тої чи іншої інфекції.
Сьогодні рутинна (гарантована державою) вакцинація в Україні здійснюється проти десяти хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 24,7% смертей спровоковані інфекційними захворюваннями. Якщо говорити про дитячу смертність, то такі недуги спричиняють уже 63% смертей. Імунізація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб. Успішність імунопрофілактики підтверджується відсутністю випадків захворювання.
Останнім часом зростає число людей, які не хочуть вакцинувати своїх дітей, і причина тому помилкові розуміння прав людини, необґрунтоване поширення неправдивої інформації про шкоду вакцини.
Але часто люди просто не знають, що таке вакцинація і наскільки небезпечні ті захворювання, від яких проводиться імунопрофілактика. При наявності збудника, в природі постійно існує ризик виникнення епідемій того чи іншого захворювання.
Наслідками цієї антивакцинальної кампанії, у разі досягнення мети, буде зняття імунного щита, що створювався багатьма поколіннями, а відтак через 5-7 років щонайменше десятки тисяч людей помиратимуть внаслідок інфекційних епідемій.
Щеплення сучасними вакцинами, що проведено відповідно до інструкції про їх медичне застосування є цілком обґрунтованим. Сучасний календар профілактичних щеплень, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України № 551 від 11.08.2014 р. розписаний від перших годин життя малюка і включає профілактичні щеплення з метою запобігання захворювання на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз, гепатит В, краснуху, епідемічний паротит, гемофільну інфекцію. В утробі матері дитину захищають від інфекцій антитіла організму жінки.
Кожна дитина, незалежно від національності й соціальної групи, має право бути вакцинованою тому, що це право відноситься до фундаментального права на життя.
Його організм повинен сам виробити антитіла. Для цього є два шляхи. Перший – захворіти, тоді імунна система виробить фактори захисту. Другий шлях – вакцинація. Повна відмова від щеплення в подальшому призводить до важких наслідків, а саме тяжкого перебігу інфекційного захворювання з розвитком ускладнень з боку різних органів і систем, розвитку безпліддя, сліпоти, розумової відсталості, паралічів тощо.
Чому необхідно проходити вакцинацію?
– Імунізація може захистити Вас і Вашу дитину від небезпечних захворювань, а також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії.
– Пройти імунізацію набагато легше, ніж лікувати захворювання. Так, вакцини можуть викликати серйозні побічні ефекти, але в дуже рідкісних випадках.
– Вакцинація також необхідна для прийому на роботу або для поїздок в інші країни. Запитайте у лікаря щодо необхідності вакцинації як мінімум за 6 місяців до від’їзду.
-Жінці, яка планує завагітніти, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо імунізації. Ті, хто проживають з вагітною жінкою, також повинні проконсультуватися з лікарем про доцільність вакцинації.
Лікар-епідеміолог Надвірнянської
міськрайонної філії ДУ «ІФОЛЦМОЗУ» Ірина Горбаль-Клим’юк
0 Коментарі