Відбулася Регіональна наукова конференція, присвячена 70-ій річниці депортації етнічних українців з Польщі
Організаторами конференції виступили кафедра історії слов’ян факультету історії, політології і міжнародних відносин, Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківська обласна організація ВУТ «Лемківщина», обласне суспільно-культурне товариство «Надсяння», обласне громадське товариство «Бойківщина».
Зі вступним словом перед учасниками конференції виступив ректор університету Ігор Цепенда, який зазначив, що сьогодні найважливіше для кожного з нас проаналізувати події минулого з метою недопущення повторення людських трагедій.
У рамках програми конференції прозвучали доповіді. Зокрема, розпочав пленарне засідання доповіддю «Акція «Вісла» та її наслідки» доктор історичних наук, завідувач кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, почесний професор Прикарпатського національного університету Юрій Макар. У ході свого виступу він презентував тритомне видання «Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915–1947). Дослідження. Спогади. Документи». Науковець розповів, як виникла ідея такого видання, хто і якими шляхами цю ідею реалізував. Співавтор видання Віталій Макар більш детально зупинився на аналізі архівів, свідчень очевидців, чиї спогади вміщено у цій колективній монографії.
Під час пленарного засідання також виступив завідувач кафедри історії слов’ян Прикарпатського національного університету, доктор історичних наук, професор Володимир Комар. В його темі виступу «70 років після акції «Вісла»: міфи і реалії» надзвичайно ретельно простежено основні проблеми польсько-українських взаємин 1940-х рр. і їх вплив на сучасні міждержавні взаємини.
З тематичною доповіддю виступив голова Івано-Франківської обласної організації ВУТ «Лемківщина», кандидат медичних наук, доцент кафедри спортивної медицини Івано-Франківського національного медичного університету Степан Криницький «Акція «Вісла» – запланована польським комуністичним режимом ліквідація української проблеми в Польщі». Він, зокрема підкреслив роль тоталітарного комуністичного режиму у проведенні геноциду та депортацій.
Неабияку цікавість учасників заходу викликав виступ голови Івано-Франківського обласного суспільно-культурного товариства «Надсяння» Любові Гринишин «Продовження переселенської політики польської влади в акції «Вісла». Вона поділилася власними спогадами, як свідок і потерпіла від депортації. Її приклади про вбивства цивільного населення, грабунки, не залишили байдужих нікого із присутніх. Своєю чергою голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Ярослава Галик коротко висвітлила основні напрямки діяльності СФУЛО, окреслила головні завдання цього товариства на 2017–2019 рр., закликала лемківські організації та товариства до єднання і запросила науковців, істориків, філологів долучатися до вивчення минулого лемків.
На завершення пленарного засідання кожному із учасників заходу презентували колективне видання «Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915–1947). Дослідження. Спогади. Документи.», авторами якого є Юрій Макар, Михайло Горний та Віталій Макар.
У рамках програми конференції відбулося також секційне засідання за участю провідних дослідників проблеми вищих навчальних закладів міста.Завершився захід загальною дискусією та обміном пропозиціями між науковцями та членами громадських організацій щодо покращення вивчення польсько-українських взаємин і, зокрема, акції «Вісла».
0 Коментарі