Все, що треба знати про реакцію Манту
Проба Манту, що це та для чого!
Хоча туберкульоз відомий ще з глибокої давнини, туберкулінодіагностика з’явилася трохи більше ста років тому. Французький медик Шарль Манту після низки дослідницьких робіт запропонував використовувати туберкулін внутрішньошкірно в цілях діагностики. З тих пір цей метод став основним в обстеженні дітей на наявність туберкульозу.
Важливо!
Проба Манту – це не щеплення!!!! – це інструмент діагностики! Введення туберкуліну не викликає утворення захисних антитіл!
Проба Манту («Сонечко») – це внутрішньошкірна проба, яка щороку проводиться всім дітям після 1-го року життя, для виявлення специфічної відповіді імунної системи на введення туберкуліну – рання діагностика туберкульозу!!!
Проводиться проба Манту в районі середньої третини внутрішньої поверхні передпліччя. Внутрішкірно вводять 0,1 мл розчину туберкуліну, в якому міститися 2 туберкулінові одиниці. Під час проведення та на якийсь час з’являється пухир, або «гудзичок» – специфічне випинання верхнього шару шкіри.
Спеціальний догляд за місцем уколу не потрібно, але щоб не погіршити почервоніння і запалення шкіри рекомендується:
не чухати і не терти місце уколу;
не заклеювати пластиром;
не бинтувати;
не мазати кремами, перекисом і зеленкою;
не допускати контакту із водою.
Процедура майже безболісна і абсолютно нешкідлива, що підтверджено багаторічною практикою. Її результати оцінюються через 72 години. Вимірюється розмір інфільтрату, а потім дані фіксуються в індивідуальній медичній карті.
Не всім відомо, де можна провести пробу Манту дитині. Туберкулінова проба проводиться зазвичай у дошкільних навчальних закладах і школах, але її також можна отримати і в поліклініці. Для виконання процедури повинна бути згода батьків.
Коли необхідно звернутися до фтизіатра?
Сама по собі позитивна реакція Манту не є 100-процентним доказом наявності туберкульозу. Однак є моменти, які свідчать про небезпеку:
– чутливість до туберкуліну з року в рік збільшується по наростаючій;
– різкий “стрибок”, при якому ущільнення збільшується на 6 мм і більше (наприклад , торік “гудзичок” був розміром 10 мм, а в цьому – 16мм);
– недавнє перебування в регіоні з підвищеною циркуляцією туберкульозу;
– навіть тимчасовий контакт з хворим відкритою формою туберкульозу;
– наявність в сім’ї родичів, що хворіли або інфікованих туберкульозом.
У таких випадках дитину направляють на консультацію до дитячого фтизіатра.
Протипоказання до проведення проби Манту
Не можна проводити пробу Манту при наступних захворюваннях і станах:
всі хвороби у гострому періоді;
під час загострення хронічних хвороб;
при алергії;
ревматизмі у гострій і підгострій фазах;
епілепсії;
бронхіальній астмі;
Не допускається проведення проби в тих колективах, де є карантин по дитячих інфекцій – проба Манту ставиться через 1 місяць після зникнення всіх клінічних симптомів або відразу після зняття карантину.
Постановка проби Манту, не повинна проводитися в один день з якими б то не було вакцинаціями. В іншому випадку збільшується ризик хибнопозитивних реакцій. У випадках, якщо з тих чи інших причин пробу Манту проводять не до, а після проведення різних профілактичних щеплень, туберкулінодіагностика повинна здійснюватись не раніше ніж через 1 місяць після щеплення.
Якщо дитина перехворіла на кір, тоді пробу Манту можна проводити не раніше ніж через два місяці після хвороби.
Протягом ІІІ кварталів 2018 року у Надвірнянському районі туберкулінодіагностикою охоплено 2800 дітей від 0 до 14 років, що становить 17,3% від загальної кількості дітей. За результатами тубдіагностики на “Д” облік взято 39 дітей. Діти оглядаються лікарями-педіатрами та лікарями-фтизіатрами. Хворих серед цих дітей виявлено не було, але на даний час дитяча захворюваність по Україні на туберкульоз зростає.
В наш час проба Манту – це єдиний, прийнятий офіційною медициною, спосіб ранньої діагностики туберкульозу у дітей.
Із 1996 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу. Щороку від даної недуги гине багато людей. Тому батьки, які відмовляються від проведення проби Манту своїм дітям, сприяють пізньому виявленню занедбаних форм туберкульозу у дітей.
Від туберкульозу не застрахований ніхто, але він виліковний, і чим раніше захворювання буде виявлено, тим більші шанси на одужання.
Лікар епідеміолог
відділення організації епідеміологічних досліджень
Надвірнянської міськрайонної філії
ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ
МОЗ України» Оксана Глуханюк
0 Коментарі