Всесвітній фонд природи (WWF) звільняє українські річки для попередження дефіциту води та повернення рідкісних тварин
Прем’єрою програми WWF «Вільні річки України» стало звільнення від штучної перешкоди (греблі) струмка Лостунець у басейні Чорного Черемошу на території Національного природного парку «Верховинський» (Карпати). Тепер Лостунець тече вільно!
Протягом чотирьох днів відбувався частковий демонтаж старовинної греблі «Лостунець», що була побудована 140 років тому для сплаву кругляка в долину. Фахівці вручну розрізали колоди, які відтягувала спецтехніка, а потім розчищали територію від намулу та сміття.
Гребля «Лостунець» не використовувалася понад півстоліття і хоча почала руйнуватися від часу досі перешкоджала міграції риби, зокрема червонокнижної форелі струмкової. Риба не могла піднятися у верхів’я струмка на нерест. Як результат постраждала популяція ведмедів, які харчуються фореллю, а видра і норка європейська взагалі пішли з цих місць. За спостереженнями спеціалістів Верховинського парку вже на другий день після повернення проточності форель пішла вгору по течії на нерест. Згодом очікують на повернення інших тварин.
«WWF розпочав програму «Вільні річки України» у басейні Чорного Черемошу, тому що це наш річковий «золотий запас», поки ще чиста вода та є реальна можливість повернути рідкісні види в локальні екосистеми. Це перший крок до відновлення українських водних екосистем. Річки з вільною течією допоможуть нам пом’якшити вплив зміни клімату та попередити посухи», — говорить Ольга Денищик, еколог, керівниця практики “Вода” Всесвітнього фонду природи WWF-Україна.
«Дослідження річок та потічків лише басейну Черемошів та Питули виявило понад 12 штучних перешкод, які є не функціональними та порушують водозабезпеченість території. Саме такі, вже непотрібні людям споруди необхідно виявити на всіх річках України та відновити вільний рух води. Всесвітній фонд природи продовжить роботу над цим в Карпатах, але ми хочемо передати досвід та естафету далі, зокрема керівникам ОТГ, які можуть відновлювати водозабезпеченість регіонів замість підтримки непотрібних споруд», — додає еколог.
Партнер проекту у Карпатах — Національний природний парк «Верховинський», який знаходиться у найбільш віддаленій та важкодоступній частині Українських Карпат.
«На території парку, у верхів’ях Чорного та Білого Черемошів, знаходяться залишки п’яти гідротехнічних споруд, які в тій чи іншій мірі стали штучними бар’єрами для міграції риб. Тому втілення такого природоохоронного проєкту разом зі Всесвітнім фондом природи отримало всебічну підтримку з нашого боку», — коментує Михайло Нечай, директор Національного природного парку «Верховинський».
«Від залишків таких шкідливих гідроспоруд повинні бути звільнені насамперед усі природоохоронні території України. Окремо слід виділити гірські річки, іхтіофауна яких є вразливою до замулення, пов’язаного з греблями. Зацікавленими у звільненні річок, крім громадських природоохоронних товариств, має бути сама держава — природоохоронні установи, науково-дослідні інститути, екоконтролюючі органи. А також громадяни, які користуються цими природними ресурсами, наприклад рибалки та мисливці», — додає Михайло Нечай.
0 Коментарі