Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Збережемо наших дітей від поліомієліту!

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України ускладнилася епідемічна ситуація щодо захворюваності на поліомієліт. Прекваліфікована лабораторія ВООЗ підтвердила поліовірус cVDPV1 у двох дітей із Закарпатської області. На момент виявлення паралічу одній дитині було чотири роки, другій – 10 місяців; обидві дитини попередньо не вакциновані від поліомієліту.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України ускладнилася епідемічна ситуація щодо захворюваності на поліомієліт. Прекваліфікована лабораторія ВООЗ підтвердила поліовірус cVDPV1 у двох дітей із Закарпатської області. На момент виявлення паралічу одній дитині було чотири роки, другій – 10 місяців; обидві дитини попередньо не вакциновані від поліомієліту.
  Міністерство охорони здоров`я наразі здійснює негайні кроки для убезпечення українців від хвороби. Такі дії включатимуть масштабні заходи щодо додаткової вакцинації дітей оральною поліовакциною (ОПВ). Вакцина ОПВ найбільш ефективна для того, щоб зупинити розповсюдження вірусу та забезпечити колективний імунітет.
  Слід зазначити, що розповсюдження поліовірусу cVDPV виникло в результаті низького охоплення вакцинацією в країні з 2008 року. У 2014 році тільки 49% дітей були повністю вакциновані від поліо.
 Випадки циркуляції cVDPV дуже рідкісні, проте очікувані у країнах з великою кількістю невакцинованих груп населення. З 2009 по 2013 роки випадки cVDPV спостерігалися в Афганістані,      Кмеруні, Чаді, Кенії, Нігерії, Пакистані, Сомалі, Ємені.
    Клінічніпрояви поліомієліту поліморфні. У 90% інфікованих осіб інфекція є безсимптомна, у 4-8% захворювання проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції. У 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1-1,0%) відмічається паралітична форма хвороби з розвитком паралічів і парезів. Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту: гострий початок захворювання з загально-інфекційним синдромом (підвищення температури тіла, головний біль, біль у горлі, нежить, диспепсичні розлади – блювота і проноси). Розвиток гострих в’ялих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів. Частіше страждають проксимальні відділи кінцівок. Парези і паралічі мають асиметричне розташування. Уражаються м’язи ніг, рук, тулуба тому характерна зміна ходи, чутливість збереженна. Швидко розвивається атрофія м’язів.
Як можна заразитися вірусом поліомієліту?
Джерелом інфекції є хворі поліомієлітом або вірусоносії. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може передаватися переносниками – мухами. Можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом.
Як довго є заразним хворий на поліомієліт?
З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому періоді. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.
Як діагностувати поліомієліт?
Слід базуватися на даних епідеміологічного анамнезу і клінічного обстеження. Діагноз підтверджується результатами вірусологічного і серологічного досліджень. Матеріалом для вірусологічного дослідження є кров, спинномозкова рідина, фекалії, змиви з носоглотки взяті на першому тижні хвороби. Серологічна діагностика ґрунтується на виявленні зростання титру антитіл.
Як попередити зараження на поліомієліт?
Необхідна ізоляція осіб, що прибули з країн ендемічних по поліомієліту з проявами гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, серозного менінгіту, в’ялих паралічів з обов’язковим їх дворазовим обстеженням на поліомієліт. На контактних осіб накладається карантин терміном на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ним організується нагляд дільничого лікаря (щоденно), в разі необхідності – невролога. У вогнищі інфекції проводять поточну та заключну дезінфекцію з використанням дезінфікуючих засобів. При загрозі виникнення поліомієліту в країні, всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, проводять термінову вакцинацію живою поліомієлітною вакциною. Рекомендується обмежети відвідування країн ендемічних по поліомієліту та вживання тільки кип’яченої або спеціальної води для пиття, добре вимитих овочів та фруктів.
Як запобігти розповсюдженню в дитячих установах?
Під час загрози спалаху поліомієліту нові діти в загальноосвітні заклади не приймаються. Виключається переведення дітей із групи в групу. Припиняється відвідування дитячої установи сторонніми особами. Проводиться вологе прибирання приміщення не менш 2-х разів на день. Діти повинні дотримуватись правил особистої гігієни (часте миття рук з милом протягом дня) та щоденно оглядатися педіатром і при появі перших ознак захворювання необхідно госпіталізувати до інфекційного відділення.
Профілактика поліомієліту.
Головним заходом щодо запобігання поліомієліту є імунопрофілактика. Нажаль останнім часом ситуація в Україні щодо попередження керованих інфекцій, а також поліомієліту кардинально погіршилася. Серед причин такої ситуації – антивакцинальна кампанія в країні, недостатній рівень проінформованості населення, часто негативна позиція самих медичних працівників, недостатнє забезпечення вакцинами. Активна профілактика досить ефективна при охопленні щепленням не менше 95% дітей декретованого віку. Згідно Наказу МОЗ № 595 при проведенні вакцинації проти поліомієліту за віком для перших двох щеплень використовується інактивована вакцина (ІПВ), для 3-6 щеплень застосовують оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ); в новий календар додано, що вакцина ІПВ може застосовуватися для 3-6 щеплень як окремо, так і у складі комбінованих вакцин.
Медичні працівники повинні пояснювати батькам, які відмовляються від проведення профілактичних щеплень дитині, що поліомієлітом хворіють здебільшого діти до 10 років; що паралічі частіше не виявляють тенденції до відновлення, що хвороба може привести до інвалідності дитини. Найчастіші ускладнення поліомієліту: ателектаз легень, шлунково-кишкові розлади з виразками і кровотечею. Можливі і найважчі ураження – параліч дихальних м’язів і діафрагми. Летальність від паралітичної форми становить 2-10%.
       Батьки повинні знати, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт необхідне обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень.
 
 
Завідувач відділу                                                                                             Р.П.Іваніщак

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *