Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Академія пам’яті Норильського повстання

       

       
        В районному будинку культури відбулася Академія пам’яті,  присвячена  60 –ій  річниці повстання політв’язнів в Норильську – події, що безповоротно змінила історію СРСР, змусивши владу відмовитися від репресій і зробити крок у бік "відлиги".Академію пам’яті  поблагословили святі отці УГКЦ та УПЦ КП  і вшанували світлу пам'ять борців-героїв за права і свободу людини хвилиною мовчання.
        У Академії взяли  участь громадські діячі, правозахисники, журналісти, а також   свідки подій травня 1953 року в Норильську.
      

      Повстання в Норильському концтаборі (Таймирський, а тепер Долгано-Ненецький округ Красноярського краю Російської Федерації) розпочалося 25 травня 1953 р. й тривало до 4 серпня 1953 р., підняло близько 20 тисяч політичних в’язнів, представників 86-ти національностей і стало проявом ненасильницького опору тоталітарній системі.
       Як припускають історики, саме Норильське повстання спричинило Воркутинське та Кінгірське, стало однією з причин "відлиги", появи шістдесятництва, дисидентства та зрештою – розпаду СРСР.
      

       Під час Норильського повстання разом із представниками 86-ти інших національностей, українці (а їх було понад 70%) відстоювали власні права та гідність ненасильницькими методами. Коли рух за права людини лише зароджувався, а Європейська конвенція з прав людини та основних свобод щойно була ухвалена, в’язні радянських таборів у Норильську ставили понад усе саме людину, її гідність та право на вільне життя.У цих подіях приймали участь та були свідками мешканці Надвірнянщини:
Іроденко Степан – чотовий УПА, Куцах Іван, Мельник Микола, Реміцький Максим, Реміцький Роман, Климковецька Стефанія, Климковецький Дмитро та інші.  
    На завершення Академії відбувся концерт за участі хору церкви Воздвиження чесного Хреста м. Надвірна, гурт «Заграва», інструментальний квартет, Заслужений артист України Сергій Орел та  Віктор Чудновський.         

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *