Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Мозаїка літературно-мистецька

    24 вересня виповнилось 120 років від дня народження січового поета і композитора Романа Купчинського. З цієї нагоди в читальній залі центральної районної бібліотеки для учнів фізико-математичного ліцею 9 жовтня проведено мозаїку літературно-мистецьку «Бард стрілецької Музи», в програмі якої: виступ Раїси Грушецької з довідкою про поета, виконання стрілецьких пісень на слова Р. Купчинського місцевим бардом Романом Глоданом та перегляд відеофільму батальйону «Донбас», який супроводжується піснею «Ми йдемо в бій» (сл. січового поета Р. Купчинського).

Роман Купчинський уродженець с. Розгадова на Львівщині. Навчався у Перемишльській гімназії, у Львівській духовній семінарії.

У 1914 – записався до легіону УСС (рядовик, командант чоти, сотні, ад’ютант полку в ранзі поручника). У сотні В.Дідушка брав участь у боях на Маківці, згодом на Тернопільщині біля р. Стрипи у селах: Семиківці, Багатківці, Панталиха,Соколів, Раковець, Соснів.

1918 – командував сотнею Вишколу УСС на румуно-буковинському кордоні, в січні 1919 — пішим полком УГА у боях за Львів, разом з УГА пройшов її шляхом перемог і поразок.

Перший вірш опублікував 1915 у Відні в часописі «Вісник Союзу визволення України».Активно публікував свої твори у стрілецькій періодиці, львівських часописах «Шляхи» і «Діло».Автор багатьох поезій на стрілецьку тематику.

Із середини 1920 до лютого 1921 був інтернований у польському таборі для старшин УГА в м. Тухолі.Після звільнення з польського полону (1921) студіював філософію у Віденському університеті (1921–1922), невдовзі продовжив студії з гуманітарних наук у Львові в Українському таємному університеті (1922–1924). Працював професійно як журналіст, поєднуючи журналістику з літературою. Автор роману-трилогії зі стрілецького життя «Заметіль» («Курилася доріженька», «Перед навалою» (обидві частини — 1928), «У зворах Бескиду» (1933). 1933–1939 – голова Товариства письменників і журналістів ім. І.Франка у Львові (ТОПІЖ).

1939 – переїхав до Кракова, де працював в Українському видавництві. Друкувався в газеті «Краківські Вісті» та інших періодиках. 1949 переїхав до США (м. Оссінг поблизу Нью-Йорка). Протягом тривалого часу працював у дирекції та редакційній колегії відновленого у 1950 за львівським зразком видавництва «Червона Калина». У жовтні 1994 – до 100-ліття від дня народження Романа Купчинського в його рідному селі Розгадові відкрито пам’ятник (скульптор Петро Кулик, архітектор Володимир Блюсюк, обидва — м. Львів) із написом «Роман Купчинський 1894–1976. Співець стрілецької слави».

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *