Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Загроза виникнення Африканської чуми в Україні


 


 
  Це вірусне захворювання свиней, яке призводить майже до 100% загибелі. Хворіють тільки свині, але надто небезпечне воно тому, що не піддаються лікуванню і не має специфічної імунопрофілактики ( простими словами немає вакцини проти даного захворювання). При виникненні африканської чуми накладається карантин. Єдиним способом ліквідації даного захворювання є забиття свиней і потім їх спалювання, і після того ряд проведення дезінфекційних, дератизаційних та дезінсекційних робіт. Карантин знімається через 40 днів, а розводити свиней в даному господарстві дозволяється тільки через рік.
Небезпека виникнення даного захворювання полягає в тому, що вірус швидко поширюється, стійкий до широкого діапазону температур. В м’ясі від хворих тварин зберігається до 150 днів, в копченій шинці – до 5 місяців. Тому занесення хвороби може бути пов’язаним із завезенням хворих тварин, диких кабанів, так і через м'ясо копченості та різні м’ясні вироби.
Африканська чума свиней – висококонтегіозна вірусна хвороба, яка перебігає блискавично, гостро, підгостро. При блискавичній формі ніяких симптомів захворювання немає, тільки висока температура і свині швидко гинуть, якби без причини. Тому якраз про раптову загибель свиней повинно негайно повідомлятись в ветеринарну службу.
При гострій формі свині збиваються докупи, висока температура 41-42 градуси.  При зганянні їх відмічається хитка хода, свині – як п’яні. Особливою ознакою є посиніння вух, голови, живота, а потім синюшних плям по всьому тілу. Свині повністю відмовляються від їди і через деякий час (3-4 дні) гинуть.
Зараз епізоотична ситуація щодо африканської чуми в світі ускладнюється, особливо в країнах, що межують з Україною – Росії та Білорусії.
Відповідно до офіційного повідомлення Департаменту ветеринарного і продовольчого нагляду міністерства сільського господарства та продовольства Республіки Білорусь на території Гродненської області зареєстровано захворювання свиней на африканську чуму.
Залишається напруженою епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней в Російській Федерації. За 5 місяців 2013 року в Росії зареєстровано 25 неблагополучних пунктів щодо цього захворювання, з них 15 серед диких свиней і 10 неблагополучних пунктів серед домашніх свиней. Останні випадки захворювання зареєстровано 20.06.2013р у Волгоградській області (індивідуальне селянське господарство).
В Україні захворювання свиней африканською чумою було зафіксовано в липні минулого року в Запорізькій області. Більше двох з половиною тисяч голів було здано на забій, а держава виплатила 2,5 млн. грн. компенсації їх господарям. Завдяки об'єднаним, оперативним зусиллям влади, ветеринарної служби та інших служб, спалах африканської чуми свиней тоді в Україні вдалося локалізувати.
Враховуючи епізоотичну ситуацію та розвиток туризму, торгівельні зв’язки між державами існує реальна загроза занесення збудника африканської чуми свиней як на територію держави так і на територію області.
У випадку виникнення захворювання Україна зазнає величезних економічних збитків.
З метою недопущення занесення збудника цього небезпечного захворювання на територію України, рішенням Головного державного інспектора ветеринарної медицини України № 15-9-1-23/17663 від 22 червня 2013 року заборонено ввезення на територію України сприйнятливих до виявленого захворювання тварин, продукції та сировини з них, кормів для свиней і генетичного матеріалу з Республіки Білорусь.
У Надвірнянському районі з метою запобігання виникнення даного захворювання при Районній державній адміністрації проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії і у рішенні №4 конкретно розписано усім службам завдання щодо проведення заходів по попередженню занесення хвороби на територію району. Особлива увага зверталась головам сільських та селищних рад та ставилось завдання провести сходи селян, на яких провести роз’яснювальну роботу щодо загрози виникнення африканської чуми свиней. Мати облік людей, які працюють в Росії та Білорусії та індивідуально провести роз’яснювальну роботу з ними щодо заборони завозу продуктів з цих країн та не згодовувати їх свиням без термічної обробки.
Пунктом №2 рішенням НПК визначено проведення практичного тренінгу з моделювання виникнення АЧС в окремому населеному пункті в с. Парище, із залученням представників територіальних органів МВС, районний відділ управління з надзвичайних ситуацій Івано-Франківській області, лісових та мисливських господарств, УТМР, місцевих органів влади, засобів масової інформації, інших зацікавлених служб.
Відразу після засідання комісії був проведений тренінг-навчання з органами управління та підрозділами територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Надвірнянського району.
Тренінг-навчання було модельовано  на с. Парище, було визначено вогнище інфекції та навколо 10-и кілометрову зону(загрозливу зону). Всі дії відпрацьовувались (умовно) так, як би виникло захворювання. Кожна служба мала конкретне завдання, всі дії відпрацьовані згідно плану дій при підозрі захворювання свиней на африканську чуму незалежно від типу ведення господарства та форми власності, затвердженого наказом Головного Державного інспектора ветеринарної медицини України від 03 листопада 2008 року № 139.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *