В Україні назріла необхідність розробки національного стандарту щодо санітарно-гігієнічних вимог до повітря робочої зони
Серед низки суспільно важливих питань, які цими днями обговорено на засіданні виконавчого комітету обласної тристоронньої соціально-економічної ради за участі представників всіх сторін соціального діалогу – влади, профспілок та роботодавців, було питання «Про прискорення розробки національного стандарту «Загальні вимоги до повітря робочої зони».
Серед низки суспільно важливих питань, які цими днями обговорено на засіданні виконавчого комітету обласної тристоронньої соціально-економічної ради за участі представників всіх сторін соціального діалогу – влади, профспілок та роботодавців, було питання «Про прискорення розробки національного стандарту «Загальні вимоги до повітря робочої зони».
Як повідомила присутніх заступник начальника відділу політики зайнятості населення, охорони та умов праці управління праці департаменту соціальної політики облдержадміністрації Олена Петрущак, на підприємствах Івано-Франківської області, за даними вибіркового статистичного спостереження, в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, працюють 13264 особи, або 23 відсотки облікової кількості працівників.
Вона також зазначила й наступне: «Шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища та трудового процесу негативно впливають на стан здоров’я працівників, за певних умов можуть спричинити професійне захворювання, тимчасове або стійке зниження працездатності, призвести до порушення стану здоров’я як працівника, так і його нащадків в майбутньому».
Відповідно до чинного законодавства працівники, які зайняті на роботах із шкідливими умовами праці користуються державними гарантіями, а саме: пенсіями за віком на пільгових умовах, мають право на щорічні додаткові відпустки, оплату праці в підвищеному розмірі, скорочений робочий тиждень, безкоштовно забезпечуються молоком, лікувально-профілактичним харчуванням. Конкретний розмір таких пільг та компенсацій встановлюється за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Однак провести атестацію робочих місць немає можливості через скасування з 1 січня цього року радянських ГОСТів державним підприємством «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», зокрема ГОСТ 12.1.005-88 «Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони».
Скасування чинності наведених стандартів унеможливлює не тільки проведення гігієнічної оцінки умов праці у разі дії хімічного фактору, але і атестації робочих місць за умовами праці в цілому, що може призвести до збільшення числа професійних захворювань, позбавлення працівників права на пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах праці.
Заслухавши та обговоривши інформацію доповідачів, виконавчий комітет обласної тристоронньої соціально-економічної ради вирішив звернутися до Кабінету міністрів України, Федерації роботодавців України, Федерації профспілок України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Національної тристоронньої соціально-економічної ради щодо сприяння у прискоренні розробки Міністерством охорони здоров’я України національних стандартів.
Також звернення адресоване державному підприємству «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» щодо продовження терміну дії ГОСТу 12.1.005-88 «Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони» до затвердження відповідного національного стандарту.
0 Коментарі