Арсеній Яценюк: “Підписання двох угод із ЄІБ на 600 млн. євро – сигнал про підтримку української економіки з боку ЄС”
У ході зустрічі Глава Уряду України та Ласло Баранья підписали фінансові угоди «Основний кредит для малого та середнього підприємництва та установ з середньою капіталізацією – Україна» та «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України».
Арсеній Яценюк підкреслив, що підписання цих угод є для України «сигналом про підтримку української економіки з боку Європейського Союзу, адже Європейський інвестиційний банк є фінансовою інституцією ЄС».
Прем’єр-міністр України зазначив, що підписані кредитні угоди спрямовані «на розвиток економіки, а не на повернення старих боргів, які набрали попередні уряди»: «Колишній уряд разом із колишнім президентом збільшили зовнішній борг України вдвічі за чотири роки, тобто практично взяли майже 40 мільярдів доларів США, і ми зараз думаємо, як їх повертати і обслуговувати».
Протягом поточного року, за словами Арсенія Яценюка, Уряду України вдалося втримати суму зовнішньої заборгованості української держави перед іноземними кредиторами на рівні 72 мільярдів доларів: «Ми ні на один долар не підвищили зовнішні борги. Можливо, до кінця року картина дещо зміниться, але поки що ми тримаємо баланс всіма можливими силами і засобами, які є у нас в руках».
Він повідомив, що за угодою «Основний кредит для малого та середнього підприємництва та установ з середньою капіталізацією – Україна» Україна отримала 400 мільйонів євро, «які можна відправити через українські банки на кредитування малого і середнього бізнесу». Термін кредиту – десять років.
«Європейський інвестиційний банк надав для України найбільш преференційні умови. Процентна ставка за сьогоднішнім єврибором – всього лише 1,5% річних. Такої тривалості ресурсу за такою низькою ціною ніхто з приватних інвесторів України ні за яких обставин не дав би», – сказав Глава Уряду України.
Другий блок кредитної співпраці, угода «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України», – це, за його словами, нарешті не просто слова, а конкретні дії Європейського інвестиційного банку щодо відновлення інфраструктури, територій Донецької і Луганської області, які знаходяться під контролем української держави». Окрім того угода спрямована на будівництво інфраструктурних проектів у сусідніх регіонах: Запоріжжі, Дніпропетровську, Харкові, а також «допомогу тимчасово переміщеним особам з метою їх повернення на території, де вони раніше проживали».
Загальний обсяг такого кредиту – 200 мільйонів євро терміном на 20 років.
Арсеній Яценюк повідомив, що отримувачами таких кредитів будуть комунальні й муніципальні підприємства на відповідних територіях: «Це також частина нашої програми децентралізації, де Уряд залучає кошти в центральний бюджет, щоб муніципалітети могли отримати довготривалі 20-річні кредитні ресурси».
Глава Уряду звернувся до голів міст та обласних й іншого рівня рад на відповідних територіях: «Якщо ви хочете отримати ці кошти, ви повинні мати проекти, і ви повинні їх прозоро і некорупційновикористовувати».
«Разом із нашими європейськими партнерами ми повинні встановити механізм моніторингу за використанням цих коштів і ефективністю використання кожного євродолара, який отримаємо», – додав він.
«Що стосується загального пакета макрофінансової допомоги, який, як правило, направляється на погашення зовнішніх боргів України, як це було в поточному році, – він дав нам можливість при отриманих 9 мільярдах доларів США від наших іноземних кредиторів погасити 14 мільярдів доларів», – підкреслив Глава Уряду.
Арсеній Яценюк висловив сподівання, що програма підтримки України з боку західних партнерів буде продовжуватись: «Весь план реформ, який був оприлюднений в Брюсселі, був прийнятий нашими партнерами. Усвідомлюємо, що зараз основне питання у наших західних партнерів – це прийняття їхніх внутрішніх рішень щодо можливих обсягів фінансової допомоги. Тому рішення в першу чергу зараз знаходиться в Брюсселі, Вашингтоні й Берліні».
«Закликаю в першу чергу політичні сили в Києві проводити реальні реформи. А якщо хтось шукає відповідь на питання, що таке реформи, – нехай візьмуть виступ Лешека Бальцеровича в Польщі у 1990-х роках і побачать, що таке реформи. Це жорсткі і складні рішення, які треба прийняти сьогодні для того, щоб наступило завтра. Завтра наступить, але за це завтра треба поборотися», – сказав він.
«Берімо за приклад Європу: Польщу, Латвію, Литву, Естонію – і працюємо на благо України», – додав Арсеній Яценюк.
0 Коментарі