Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Легалізація заробітної плати – основа стабільного майбутнього

Сьогодні в Україні гостро стоїть проблема легалізації трудових відносин та заробітної плати. На жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати – у “конверті”. Таким чином, роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу.
Офіційно неоформлена на роботу людина ризикує залишитися без права на отримання соціальних виплат та пенсії. Людям треба чітко усвідомити, що згода отримувати зарплату “в конвертах” може зіграти з ними злий жарт, позбавивши їх у майбутньому всіх соціальних гарантій. Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами.
Тому, легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості – є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органів і вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями – як державі, так і самим працівникам.
З метою посилення контролю за дотриманням чинного законодавства про працю у сфері зайнятості Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження “Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення” від 05.09.2018 № 649-р, яким передбачено проведення Державною службою України з питань праці, Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Національною поліцією України, іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці, вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.
Цей нормативний акт розроблено Міністерством соціальної політики за результатами наради з питань детінізації ринку праці під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Розпорядженням передбачено посилення координації органів державної влади в питаннях проведення роз’яснювальної роботи, здійснення заходів щодо виявлення фактів застосування незадекларованої праці, а також перегляд актів органів виконавчої влади та внесення змін до них з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин. Реалізація акта сприятиме підвищенню ефективності державної політики щодо захисту трудових прав людини, зменшенню застосування незадекларованої праці та посиленню дисципліни сплати податків.
Для проведення заходів з легалізації найманої праці роботодавцями, Прем’єр-міністром В.Гройсманом надано місячний термін, тобто до 05.10.2018 року. Після закінчення зазначеного терміну, контролюючими органами будуть проводитись перевірки, щодо виявлення неоформлених найманих працівників, маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності та інше.
Тому, управління соціального захисту населення ще раз нагадує – статтею 265 КЗпПУ передбачено відповідальність юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, у вигляді штрафу, а саме:
– 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 111690 грн. (якщо мінімальна зарплата 3723 грн.) за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;
– 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37230 грн. (якщо мінімальна зарплата 3723 грн.) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
– 3 мінімальні зарплати, це 11169 грн. (якщо мінімальна зарплата 3723 грн.) за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі;
– 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37230 грн. (якщо мінімальна зарплата 3723 грн.) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
– 1 мінімальна зарплата (3723 грн.) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.
Отже, хочемо застерегти роботодавців: не чекайте перевірок! Якщо маєте неоформлених працівників – оформляйте з ними належним чином трудові відносини, що дозволить зняти соціальну напругу, а їм отримати соціальну підтримку.
Спеціалісти відділу праці та соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення райдержадміністрації завжди готові надати відповідні консультації щодо застосування трудового законодавства за адресою: м. Надвірна, майдан Шевченка, 3 (3-й поверх) каб. 54.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *