На Прикарпатті розпочинається реалізація проекту «Популяризація громадського здоров’я в ОТГ Прикарпаття – обов’язок кожного»
Про це повідомили сьогодні на пресконференції в Агенції розвитку об’єднаних територіальних громад Прикарпаття.
Проект було написано і підготовлено завідувачкою кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Івано-Франківського національного медичного університету, професором Ориною Децик разом із радником із муніципальних послуг Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Марією Баран. Впроваджується він Агенцією розвитку ОТГ Прикарпаття за підтримки ІФ ЦРМС (Програма «U-LEAD з Європою») та ОТБ «Галичина». На його реалізацію виділено понад 158 тис. гривень.
Як стверджує Орина Децик, основна мета цього проекту полягає у активізації діяльності ОТГ у напрямі профілактики захворювань шляхом залучення працівників як системи охорони здоров’я, так і освіти, а також виконавчих комітетів до проведення масштабної роз’яснювальної роботи та формування рекомендацій із розробки концепції Програми розвитку громадського здоров’я. «Понад 80% смертей в Україні спричинені хворобами систем кровообігу, злоякісними новоутвореннями, травматизмом, хронічними обструктивними захворюваннями легень, хворобами органів травлення тощо. Це ті хвороби, яким в багатьох випадках можна запобігти через формування здорового довкілля та способу життя, – говорить Орина Децик. – Крім того, в Івано-Франківській області, як і в Україні загалом, спостерігається недостатнє охоплення населення вакцинацією. Як наслідок – маємо потужний спалах кору і реальну загрозу нових небезпечних епідемій. Силами тільки медичних працівників ситуацію не виправити, адже більшість чинників, які впливають на здоров’я населення, знаходяться поза межами їх компетенції. Тому, на часі створення дієвої системи громадського здоров’я в Україні, спрямованої на профілактику хвороб, промоцію здоров’я та продовження тривалості життя населення через консолідовані зусилля усього суспільства. І саме роль громад у цьому процесі є неоціненною».
За словами виконавчого директора Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максима Чопея, процес децентралізації забезпечив передачу основних функцій та повноважень щодо формування системи охорони здоров’я на рівень територіальних громад.
«Згідно концепції реформи місцевого самоврядування до основних повноважень ОМС базового рівня віднесено надання послуг швидкої медичної допомоги, первинної охорони здоров’я, профілактики хвороб тощо», – сказав експерт.
На переконання Марії Баран, нині існує значна непоінформованість серед населення про основні поняття і принципи громадського здоров’я, фактори ризику інфекційних (низький рівень вакцинації, небезпечне інтимне життя, вживання наркотиків) та неінфекційних (тютюнопаління, вживання алкоголю, ожиріння, гіподинамія) хвороб і їх наслідків.
«У суспільстві спостерігається низький рівень володіння навичками першої медичної допомоги. Відтак поширення інформації серед жителів ОТГ про роль громадського здоров’я із залученням працівників рад територіальних громад, закладів охорони здоров’я, освіти, молодіжного активу стане першим інформаційним поштовхом серед громад Івано-Франківщини, – переконана Марія Баран».
Водночас Марія Баран наголосила, що проект будуть реалізовувати у декілька етапів. Зокрема, передбачено проведення чотирьох тренінгів для представників виконавчих комітетів ОТГ, керівників відділів освіти, директорів шкіл, головних лікарів, представників молодіжних рад ОТГ області з питань ефективного використання комплексу інструментів, процедур та заходів щодо зміцнення здоров’я населення, попередження захворювань тощо. На наступному етапі буде організовано тематичний тренінг для представників Тлумацької ОТГ. Разом з тим, для цієї громади буде розроблено й концепцію місцевої програми громадського здоров’я, яка може стати основою для подальших дій із розробки документу й іншими ОТГ області. Окрім того, експертами проекту буде виготовлено тематичний відеоролик «Громадське здоров’я: що потрібно знати кожному».
За словами Руслана Панасюка, такий комплекс напрацювань стане поштовхом до створення нової якісної системи громадського здоров’я в ОТГ.
«Концепція розвитку громадського здоров’я стане запорукою профілактики захворювань, продовження тривалості життя», – зазначив він. З-поміж іншого, директор ІФ ЦРМС зауважив, що питання популяризації громадського здоров’я нині є досить-таки актуальним у нашій області.
«Як відомо, нещодавно обласна рада ініціювала винести на найближче засідання рішення про створення некомерційного підприємства – обласного центру громадського здоров’я. Наші фахівці, своєю чергою, виграли проект із популяризації громадського здоров’я в ОТГ. Фактично діяльність експертного середовища і найвищого представницького органу області доводить, що питання громадського здоров’я є актуальним та потребує посиленої уваги», – зазначив Руслан Панасюк.
0 Коментарі