Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв масових розстрілів політичних в’язнів на Західній Україні протягом червня – липня 1941 року
Тож під час наступу нацистів ув'язнених навіть не думали етапувати чи перевозити кудись у інше місце. Більшості інкримінували контрреволюційну діяльність: їх називали причетними до Організації Українських Націоналістів, шпигунами та диверсантами, незважаючи на реальний стан речей.
Без суду та слідства людей розстрілювали просто у камерах. Лише у тюрмах Львова знищили 4,140 в'язнів. Загалом же – по всій Західній Україні – на початку літа 1941 року розстріляли близько 24 тисяч людей.
На Прикарпатті одним з місць масових розстрілів є Дем’янів Лаз – урочище поблизу м.Івано-Франківська.
Наприкінці червня 1941 року, під час відступу військ Червоної армії органами НКВС УРСР саме тут знищували в’язнів тюрем.
На початках національного відродження в 1989 р. при Івано-Франківському культурно-науковому товаристві «Рух» утворився осередок «Меморіалу». Він поставив перед собою завдання розслідувати сталінські злочини на нашій землі. Непевні і уривчасті свідчення показували, що таємницю одного з найбільших злочинів Прикарпаття ховає в собі земля Дем'янового Лазу.
З ініціативи групи «Меморіал» при Івано-Франківська науково-культурному товаристві «Рух» влітку 1989 в Дем’яновому Лазі розпочато розкопки трьох могил. Було піднято останки 530 жертв.
Щороку, у день Зіслання Святого Духа в меморіальному комплексі Дем’янів Лаз відбувається віче-реквієм, під час якого вшановується пам’ять тисяч наших краян, які загинули лише через те, що любили Україну.
Вічна пам'ять загиблим.
0 Коментарі