Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

В селі Верхній Майдан вшанували пам’ять сотні “Чайки”

    

    
1 лютого 2015 року в с. Верхній Майдан відбулось вшанування  пам’яті  загиблих вояків Української Повстанської Армії сотні «Чайки». Віддати шану цим героям прийшло багато жителів с. Верхній Майдан та навколишніх сіл, керівництво району,  вояки  Надвірнянського районного проводу Всеукраїнського Братства ОУН – УПА ім. генерала Романа Шухевича – Тараса Чупринки, гості та ЗМІ.
Захід розпочався біля спільної могили повстанцям, де священики відправили панахиду. Отець-декан УГКЦ Іван Качанюк звернувся до присутніх з промовою. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять всіх загиблих за волю України, керівництво поклало квіти до підніжжя могили. З історичною довідкою виступив громадський діяч і краєзнавець Іван Кметюк. До присутніх звернулись перший заступник голови районної державної адміністрації Андрій Крицький,  радник голови районної ради Василь Андрейчук, голова Надвірнянського братства ОУН-УПА Михайло Юркевич, депутат районної ради Михайло Іваночко, депутат Богородчанської районної ради Леся – Марія Рудик. 
 
«Історія часто повторюється, – зауважив Андрій Крицький. – Ми згадуємо сотню «Чайки», бо вони є для нас героями і людьми на яких ми повинні рівнятися. Їхня жертва була недаремна. Товариство пам’ятаймо їх і, саме основне, будьмо гідними тих людей, які загинули тут. Слава Україні!»

Під час заходу прозвучали патріотичні пісні у виконанні гурту "Соколи" відділу освіти РДА та гурту "Заграва", гурту «Скарбниця» с. Гвізд,  колядки ансамблю «Горицвіт» та церковного хору села В. Майдан. Також авторський вірш – посвяту Героям Небесної Сотні прочитав Ярослав Гайдаш, Нестор Нагорняк прочитав вірш, присвячений подіям 70-ї давності.
 
 
Довідково:
Зі спогадів очевидців: «7 січня 1945 року, на Різдво, сотня «Чайки» перейшла в с. Верхній Майдан, де ще застали курінь «Іскри». Він знявся з постою і пішов у бік с. Парища, а його сотня залишилася в селі. Десь о третій годині дня напали більшовики на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не наражати жителів села на смертельну небезпеку, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на велику засідку. Вони практично всі загинули в нерівному бою, 70-80 чоловік, ніхто не міг точно порахувати загиблих. У цьому бою загинули сотенний «Чайка», чотовий «Місько». Ті повстанці, які відступали до села, чудом уціліли.
Тіла загиблих повстанців місцеві мешканці поховали у спільній могилі.
Курінний «Іскра» поклявся відомстити за смерть друга «Чайки». Через два тижні він заманив більшовиків до засідки. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів».
 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *