Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

В Україні для виявлення туберкульозної інфекції використовують інноваційні квантиферонові тести

Наразі в країні застосовують два методи виявлення латентного туберкульозу. Це проба Манту, яку раніше робили всім дітям, та квантифероновий тест — більш сучасний та точний (але й більш дорогий) лабораторний аналіз, який наразі рекомендований ВООЗ та стандартами медичної допомоги “Туберкульоз”.

У чому різниця?

Якщо точність проби Манту складає 55-95 % і може бути хибнонегативною через попередню вакцинацію БЦЖ чи навіть наявність нетуберкульозної мікобактеріальної інфекції, то точність квантиферонового тесту – 98-100%. Крім того, для проведення проби Манту необхідно мінімум два рази відвідати медзаклад: для проведення проби та для огляду через 48-72 години.

Наразі безоплатні квантиферонові тести призначаються для діагностування дітей із груп ризику, зокрема тих, які контактували чи контактують з хворим на туберкульоз. Це найбільш вразлива група, адже діти інфікуються туберкульозом від батьків або близького оточення. Окрім дітей, у групі ризику — дорослі, які мали/мають контакт із хворим на туберкульоз, медичні працівники та внутрішньо переміщені особи (ВПО).

За допомогою квантиферонових тестів українським лікарям вдалося змінити підхід до вибору режиму лікування та закріпити ефект від лікування короткостроковими курсами.

У 2023 р. було проведено 1 006 квантиферонових тестів у 9 регіонах: Вінницька, Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Тернопільська, Хмельницька й Черкаська області та у м. Київ, за підтримки гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією. На 2024 р. планується закупка близько 3 200 тестів, які будуть проводитись також на базі центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) у всіх регіонах України.

Довідка: наразі для діагностики латентної туберкульозної інфекції використовуються обидва методи дослідження. Тому пацієнтам необхідно звернутися до сімейного лікаря, який визначить, який метод буде більш доцільним.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *