Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Дезінфекція води – профілактика кишкових інфекцій

                            
 Немає більш дорогоцінного скарбу,
 ніж вода, без якої жити не можна.

                            
 Немає більш дорогоцінного скарбу,
 ніж вода, без якої жити не можна.

А.П.Карпінський                                                                                                                                                                   

Про хвору або змарнілу, немічну чи виснажену людину кажуть, що вона «висохла». Уже з одного цього слова зрозуміло, яку роль відіграє вода в організмі людини. Порівняння хворобливих станів зі зневодненням дуже точне, бо нестача води в організмі на фізичному рівні призводить до зниження життєвого тонусу, швидкого настання втоми, виникнення головного болю та зниження здатності до концентрації уваги. На хімічному рівні це викликано погіршенням роботи нирок та поступовим отруєнням організму шлаками.
З моменту народження і до першого року життя тіло дитини містить 80–85% води, у 18 років вміст води зменшується до 70%, у старості в організмі людини залишається менш ніж 60% води. Наш мозок на 90% складається з води, навіть незначне його зневоднення може спричинити головний біль або запаморочення. Вміст води у крові досягає 92%, м’язи на 75% складаються з води , навіть у кістках вода становить 22%.
Та хай би як старанно ви не підтримували свій режим споживання води, левова частка успіху, тобто користі для вашого самопочуття, залежатиме від якості води. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 80% захворювань у світі пов’язані саме зі зниженням якості води. Воду, що переважно вживають в Україні, можна поділити на кілька основних типів, і кожен з них має певні особливості:
1. Водопровідна. Застарілі технології очистки води, яка потрапляє до нас через водопровід, незадовільний стан труб – ці фактори у сукупності призводять до того, що вода з-під крану не завжди відповідає санітарним нормам.
2. Кринична. Здається, що може бути кращим? Але вода з криниць і струмків, яку багато хто вважає чудодійною, може бути й небезпечною – адже це вода з несертифікованих природних джерел. Вона не захищена від проникнення поверхневих вод і може містити хвороботворні мікроорганізми та отруйні речовини.
3. «Кип’ячена». Багато хто вважає, що після кип’ятіння вода стає безпечною і придатною для повсякденного вживання. Але під впливом високої температури вбиваються не тільки шкідливі мікроби, а й знищуються всі корисні речовини, і навіть можуть утворюватися шкідливі сполуки – як це відбувається, наприклад, під час кип`ятіння хлорованої води.
4. Фільтрована. Останнім часом чимало людей користується фільтрами для води. Але переконання, що пропустивши водопровідну воду через фільтр, ми отримуємо очищену і корисну воду, не зовсім правильне. Побутові фільтри універсальні, тому не завжди ефективні. Адже визначити необхідний у конкретному випадку комплекс водопідготовки можуть лише спеціалісти після проведення всебічних дослідів. До того ж фільтр потребує регулярного технічного огляду і зміни затратних матеріалів, інакше він сам перетворюється на джерело зараження води.
 
З нетерпінням чекаємо теплої літньої погоди та сезону відпусток. Але досвід  попередніх років навчив нас в цей час ще й бути готовими до можливих літніх повеней, підтоплення криниць, необхідності  знезараження води в них.
Таке знезараження є необхідним, щоб попередити виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань, пов’язаних з водним фактором передачі збудника інфекції.
Підставами для знезараження води в колодязі є її невідповідність гігієнічним вимогам за показниками епідемічної безпеки, наявність ознак забруднення води за санітарно-хімічними показниками, неефективна очистка колодязя, наявність вогнищ кишкових інфекцій в населеному пункті. На сьогоднішній день в нашому районі реєструються випадки таких гострих кишкових захворювань, як гастроентероколіти, сальмонельози, дизентерія, харчові токсикоінфекції.
 Знезараження води можна проводити такими дозволеними до використання в Україні дезінфектантами – жавель-клейд, хлорактів, акватабс, біо-хлор, дезактівта за допомогою дозуючих хлорних патронів. Але навіть тривале знезараження води за допомогою дозуючих патронів не може бути ефективним без попередньої санації колодязя.
Санація колодязів включає в себе 3 етапи :
1.   Попередня дезінфекція. Визначається об’єм води в криниці і проводиться її знезараження.
2. Із колодязя повністю відкачують воду, потім проводять чистку дна і стінок віднамулу, бруду, сміття та випадкових предметів і,у разі необхідності,ремонтують.
3. Остаточна дезінфекція. Знезаражують поверхню стінок криниці, чекають доки вона повністю наповниться водою до звичайного рівня, після чого ще раз знезаражують воду.
 На сьогоднішній день у відділенні дезінфектології Надвірнянського відділу ДУ ОЛЦ  в достатній кількості є дезінфікуючі засобита дозуючі хлорні патрони для знезараження води. В разі необхідності,  жителі нашого району  можуть звертатися у відділення дезінфектології, де отримають кваліфіковану консультацію щодо знезараження води.
 
 Пам’ятайте, що чистота води – це є запорука Вашого здоров’я  та   здоров’я Ваших дітей.
 
Завідувач відділення дезінфектології  Надвірнянського
структурного підрозділу  ДУ  ОЛЦ  ДСЕСУ                                                 Г. Катаман                                     

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *