Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

В Надвірній відзначили 69-ту річницю визволення України від німецько-фашистських загарбників.

 28 жовтня в Надвірнянському районі відбулося відзначення 69-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників. Виконуючи завдання Президента України щодо вшанування та соціальної відтримки ветеранів війни, вшановуючи подвиг тих, хто загинув, визволяючи Україну, до пам’ятника воїнам-визволителям від німецько-фашистських загарбників прийшли керівники районної державної адміністрації, районної та міської рад, керівники установ та організацій району, духовенство, представники громадсько-політичних об'єднань, ветерани Великої Вітчизняної війни, члени ветеранських організацій,  які поклали квіти та вінки до пам’ятника та  пам’ятного Хреста на могилі жертв Другої світової війни. Опісля, священиками УГКЦ та УПЦ КП відправлено панахиду за жертвами фашистських репресій та жертвами Другої світової війни.

    Відповідні заходи проведено в навчальних закладах району, установах культури та населених пунктах району.

      Пригадаймо історію звільнення краю від фашистських загарбників:

        У жовтні 1944 року в ході Карпатсько-Ужгородської операції, проведеної військами 4-го Українського фронту, завершилося визволення всієї території України: 27 жовтня був звільнений від окупантів Ужгород, а наступного дня — решта території Закарпатської України.
         В Україні в період окупації вбито 3,9 млн. мирних жителів і 1,3 млн. військовополонених. Окупаційна політика мала відверто колоніальний характер.
         У той час, за сучасними підрахунками, загальні людські втрати України у 1941-1945 рр. становлять близько 9 мільйонів людей. Цілком чи частково на території республіки зруйнували понад 700 міст і 28 тисяч сіл, без даху над головою залишилися близько 10 мільйонів людей. Також повністю чи частково знищено понад 16 тисяч промислових підприємств. Загальні втрати економіки України у війні сягнули 40%.
Не обминуло це лихо і наш край. Тільки в одній Надвірній за період німецької окупації розстріляли понад 6 тисяч мирних громадян. Під час каральних акцій у 1941-1943 pp. у Делятині знищили більше двох тисяч чоловік, масові розстріли проводилися в с. Заріччя. Щоб залякати місцевих жителів, гітлерівці привселюдно розстрілювали найбільш свідомих українців. 17 листопада 1943 року під єврейською синагогою у Станіславі серед 25 розстріляних прикарпатців було 11 надвірнянців. Розстріляли 10 українських патріотів у Ворохті, серед яких жителі Надвірної, Ямної. Розстрілювали також у с. Пнів та інших населених пунктах. Сотні жителів Надвірнянського краю насильно вивезли на примусові роботи до Німеччини.
26 липня Надвірна була звільнена від загарбників. У боях за Надвірну загинуло 189 воїнів, яких поховано у двох братських могилах. У 1967 році їх перезахоронили в одну братську могилу на міському кладовищі.
На фронтах Другої світової війни у радянській армії воювало 408 надвірнянців. За час війни завдано значної шкоди промисловим підприємствам, громадським установам; зруйновано приміщення школи, поліклініки, устаткування нафтопереробного заводу, 209 будинків.

         Визволення України яскраво продемонструвало мужність і героїзм українського народу, його готовність до захищати свою землюу найтяжчі часи. Кожен українецьповинен буввистояти та внести свою частку у перемогу надгрізнимворогом, де б він не воював проти фашистських окупантів – у рядах Червоної армії, у партизанських загонах, у підпіллі Організації Українських Націоналістів чи у складі Української Повстанської Армії. Подвиг кожного, хто сприявзнищеннюзагарбників та вигнаннюїх із нашої землі, не повинен бути забутим нащадками.
          Вічна пам’ять полеглим та вічна слававизволителям України!

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *