Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Атестація робочих місць за умовами праці кухарям їдальні, які готують страви на газифікованій або електричній плитах

Праця кухаря відноситься до розряду фізичної праці середньої тяжкості. Кухарі працюють в приміщенні, але умови мікроклімату несприятливі: температура повітря досягає 25-32С, підвищена вологість повітря, протяги, перепади температури повітря, пов'язані з необхідністю переходів з гарячих в холодні цехи. Під час роботи у плити впливає інфрачервоне (теплове) випромінювання. Робота пов'язана з дія інтенсивного шуму, переважно середньочастотного характеру, викликаного дією витяжної і загальнообмінної вентиляції.
Отже, одним із заходів соціального захисту кухарів є своєчасно проведена атестація робочих місць зі шкідливими умовами праці, яка надає можливість встановити пільги та компенсації за роботу із шкідливими та важкими умовами праці.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться в усіх закладах чи установах незалежно від форм власності, у яких обладнання, реактиви та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих.
Статтею 7 Закону України “Про відпустки” від 15.11.1996 № 504/96-ВР щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і вадкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов'язаних із негативним впливом на здоров'я шкідливих виробничих факторів, надається щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Правовою підставою для проведення атестації робочих місць за умовами праці кухаря є наявність цієї професії у Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів від 17.11.1997 № 1290 (у редакції постанови Кабінету Міністрів від 13.05.2003 № 679). 
Згідно з позицією 77 розділу ХХХІІІ «Загальні професії (в усіх галузях господарства)» та позицією 5 розділу XXIX «Роздрібна торгівля харчовими продуктами. Постачання готової продукції» цього Списку кухарі, які працюють біля плити мають право на щорічну додаткову відпустку тривалістю до 4 календарних днів. 
Конкретна тривалість цієї відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах. 
Згідно пунктів 9 і 10 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 30.01.1998 № 16 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції 30.01.1998 за № 57/2498 (із змінами, затвердженими наказом Мінпраці від 04.06.2003 № 150 і зареєстрованими у Міністерстві юстиції 18.06.2003 за №496/7817), додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. 
У розрахунок часу, що дає право працівникові на відповідну додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад. Облік часу, відпрацьованого в цих умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.
Статтею 100 КЗпП України передбачено встановлення підвищеної оплати праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я. Установлено також, що Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.
 
 
Головний державний інспектор Управління Держпраці                                  Р.Сабадаш
в Івано- Франківській області                                                                        
 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *