На Прикарпатті завершили проведення пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин від сказу
В період з 04.09. до 11.09.2020 року на території Івано-Франківської області провели осінню кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Приманки з вакциною розповсюджували шляхом розкидання авіатранспортом над територіями лісових та польових угідь, поза межами населених пунктів. Всього розкидано 307,1 тис. приманок на території 12,284 тис. км².
Розповсюдження приманок, які містять високоімунну безпечну вакцину проти сказу, здійснювалось за участю чотирьох літаків АН-2 зі злітно-посадкової смуги аеродромів у м. Виноградів Закарпатської області та м. Коломия Івано-Франківської області. Кампанія проводилась під контролем спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Заходи здійснювались відповідно до положень міжнародної угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України і Міністерством сільського господарства Угорщини щодо виконання Програми боротьби зі сказом на території України в 2018-2020 році та виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в області на 2020 рік.
Довідково:
СКАЗ – одна з найнебезпечніших вірусних хвороб, спільна для тварин та людей, при якій уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю. Поширюють сказ у природі лисиці, вовки, єнотовидні собаки, кажани та бродячі тварини. Червона лисиця являється основним резервуаром вірусу сказу у навколишньому середовищі.
Практика організації кампаній з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу на території області була започаткована в 2016 році в 100 км зоні по кордону з Угорщиною, а з 2018 року – на всій території області.
За результатами лабораторних досліджень Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в період 2016-2020 року виявлено позитивних результатів на сказ:
2016 рік – 36 позитивних результати, за якими оголошено 30 неблагополучних пунктів по сказу тварин;
2017 рік – 67 позитивних результати, за якими оголошено 52 неблагополучних пункти по сказу тварин;
2018 рік – 23 позитивних результати, за яким оголошено 23 неблагополучних пункти по сказу тварин;
2019 рік – 20 позитивних результати, за якими оголошено 17 неблагополучних пункти по сказу тварин.
2020 рік (станом на 01.09.2020 року) – 20 позитивних результати, за якими оголошено 12 неблагополучних пункти по сказу.
За останні чотири роки захворювання на сказ виявляється близько в 60 % серед диких тварин та 40 % – серед домашніх. У домашніх тварин захворювання виявляється у більшості після контакту з дикими тваринами, при тому що власники не проводять профілактичну вакцинацію проти сказу домашнім тваринам.
З досвіду країн Європейського Союзу, ефективність пероральної імунізації настає після проведення щорічної дворазової кампанії через 6-7 років.
Протягом останніх 4-х років (2017-2020 роки) в області кількість зареєстрованих неблагополучних пунктів по сказу зменшилась в 4 рази.
0 Коментарі