31 травня – Всесвітній день без тютюну

Всесві́тній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією здоров’я і відзначається 31 травня кожного року.
Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває. У 2019 році Всесвітній день боротьби з курінням проходить під гаслом «Тютюн і здоров’я легень».

Відзначення цієї дати цілком виправдано, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо даної проблеми не може не лякати.

На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей. Очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2% відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. В останнє десятиліття стрімко збільшується питома вага підлітків-курців. Куріння серед молоді є сучасним своєрідним стилем поведінки як серед юнаків, так і серед дівчат. У той же час воно сприяє розвитку цілого ряду захворювань і призводить до передчасної смерті.

Особливо негативно паління впливає на жінок. Відомо, що жіночий організм дуже сприятливий для таких поганих звичок як куріння і вживання алкоголю. Існує сумна статистика, згідно з якою на 100 новонароджених малят, матері яких під час вагітності палили, четверо помирають протягом першої доби після народження

Важливо розуміти, що тютюнопаління впливає не тільки на курця, але і на все суспільство в цілому. Так, наприклад, у дітей, які проводять час у приміщеннях, де курять, частіше спостерігаються захворювання органів дихання, зростає ймовірність інших серйозних захворювань. Також дим від тютюну негативно впливає на обмін речовин в організмі підростаючого покоління. Якщо курець наражає свій організм на небезпеку усвідомлено, то навколишні люди стають заручниками шкідливої звички. З семи мільйонів людей, які щорічно помирають від тютюнової епідемії, 13% взагалі не курять

В Україні набув чинності закон про заборону куріння в громадських місцях. За Законом України № 4844, з 16 грудня 2012 р. заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення та органів державної влади і місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках транспортних засобів. Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено.

Штрафи за порушення для підприємців (фізичних та юридичних осіб) складають від 1000 грн. до 10 000 грн., а для фізичних осіб-курців – від 51 до 175 грн. У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено», а в спеціально призначених місцях – “Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.

Електронні сигарети та нові пристрої для вживання тютюну шляхом нагрівання – це нові загрози для здоров’я. Щоб люди не кидали курити,тютюнова індустрія нав’язує нові вироби,які нібито є «менш шкідливими» або допомагають кинути курити. Насправді ж сучасні дослідження вказують на те щоб вважати їх безпечними нема жодних наукових підстав. Тому експерти громадського здоров’я рекомендують заборонити їх рекламувати,продавати дитята курити в громадських місцях,

Для багатьох людей відмова від куріння створює певні проблеми. Спроби кинути курити у курців з великим стажем можуть призводити до загострення хронічних хвороб, тому потрібно надавати медичну допомогу тим, хто вирішив відмовитись від тютюнокуріння.

День боротьби з тютюнопалінням – це привід ще раз задуматись, що для кожного з нас важливіше – здоров’я чи сумнівне задоволення.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *