Соціально-небезпечна хвороба – туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційна, соціально-небезпечна хвороба, яка може вражати всіх людей, але найчастіше найбідніші, соціально неадаптовані верстви населення.
        Туберкульоз вимагає тривалого (від 6-8 місяців і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих. 

Туберкульоз – це інфекційна, соціально-небезпечна хвороба, яка може вражати всіх людей, але найчастіше найбідніші, соціально неадаптовані верстви населення.
        Туберкульоз вимагає тривалого (від 6-8 місяців і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих. 
Наразі третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Щорічно в світі на туберкульоз хворіють 7-10 млн. чоловік. Загальна кількість хворих у світі досягає 50-60млн.
Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб, а якщо він знаходитиметься в школі, театрі чи громадському транспорті, то значно більше. Це сприяє значному поширенню туберкульозу. 
      «Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові) та пиловим способами (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі).
Поширення туберкульозу шляхом прямого контакту можливе при неохайності хворого, коли його руки забруднені мокротинням, наприклад, при рукостисканні, поцілунках. Так найчастіше заражаються діти. Непрямий контактно-побутовий шлях передачі туберкульозної інфекції відбувається при зіткненні людини із зараженими одягом, білизною, рушником, посудом, зубною щіткою, носовою хусткою, тощо.
Більшість контактних осіб захворюють на туберкульоз в перші 6-12 місяців від початку контакту, хоча частина членів родини можуть захворіти й через 9-12 років спільного проживання з хворим.
Симптомів туберкульозу, які були б притаманні лише цій недузі, немає. Однак, кожний громадянин повинен знати, що при туберкульозі легень можуть бути такі ознаки: кашель протягом двох тижнів і більше; зниження маси тіла (схуднення); слабість, втомлюваність; підвищення температури тіла до 37,2 – 37,5°; підвищена пітливість вночі; біль в грудній клітці; задишка; погіршення апетиту; кровохаркання.
При появі будь-яких із зазначених симптомів кожна людина повинна звернутися до лікаря, щоб пройти обстеження і вияснити причину появи цих ознак.
 Для своєчасної діагностики туберкульозу всі діти від 4 до 14 років повинні проходити щорічну туберкулінодіагностику, тобто пробу Манту. Ця проба вважається позитивною при діаметрі папули 5 мм і більше, яку вимірюють через 72 год. після проведення реакції. 
НАГОЛОШУЮ – проба Манту – це є своєрідний тест, який показує про наявність в організмі туберкульозної інфекції, це не є вакцина!!!
       Основним методом діагностики залишається флюорографія органів грудної клітки, яку рекомендовано проходити щорічно, а деяким особам із групи ризику – і двічі на рік. Більшість населення не бажає проходити флюорографічне обстеження через страх перед опроміненням. Проте доза випромінювання, яка виходить при виконанні даного методу, практично безпечна. Вона прирівняна з перельотом на літаку на відстань в 2500 кілометрів. 
Туберкульоз розвивається тоді, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці.
Щоб вберегтися від туберкульозу потрібно дотримуватися наступних правил:
1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами;
2. Не докурювати цигарок після нікого з курців;
3.Користуватися особистими предметами гігієни;
4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків;
5. Докласти зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету;
6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;
7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні;
8. Оберігати себе від ВІЛ-інфекції, уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативами.

      Лікарі наполягають: для попередження туберкульозу, потрібно хоча б 1 раз на рік зробити флюорографію грудної клітки, а при підозрі на захворювання – негайно звернутися в поліклініку.
Адже здоров’я людини – понад усе
                                            Лікар-епідеміолог Надвірнянського МРВ                                                                
                                                                   Глуханюк Оксана Дмитрівна

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *