Конкурентний ринок теплопостачання – основна передумова скорочення використання газу
Сергій Савчук охарактеризував вітчизняний ринок теплопостачання, як такий що має надзвичайно низьку енергоефективність та інвестиційну привабливість, і наголосив на потребі його реформування.
«Сьогодні не має реальної ціни на тепло через субсидіювання, монополісти не зацікавлені в оптимізації витрат та підвищенні якості послуг. Даний ринок має стати конкурентоздатним та прозорим. Це сприятиме приходу інвесторів, які встановлюватимуть котельні на альтернативних видах палива та когенераційні установки, що призведе до зменшення споживання газу та його заміщення», — зазначив він.
Голова Агентства зауважив, що Україна має зобов’язання щодо імплементації європейських норм, у тому числі вимог Директиви 2012/27EU з енергетичної ефективності. Тому, варто враховувати досвід провідних країн ЕС, які стимулюють використання когенерації та відновлюваних джерел енергії в інфраструктурі центрального теплопостачання.
Основні моделі формування ринку теплової енергії – модель «єдиного продавця» та модель «відкритих тепломереж» презентував директор Департаменту технічного регулювання енергоефективності ДерженергоефективностіЄвген Магльованний. Це базові моделі функціонування ринку центрального теплопостачання у Європі.
Перша модель передбачає, що постачальник тепла (оператор мережі) продає тепло споживачам одного типу на рівних умовах та за однаковими цінами. Загальна відповідальність за продаж тепла кінцевому споживачу лежить на одній компанії, наприклад, оператору магістральної мережі. Він зобов’язаний надавати незалежним виробникам тепла вільний доступ до мережі на рівних умовах та закуповувати найдешевшу та найякіснішу теплову енергію на конкурсних засадах. Така модель найбільше розповсюджена серед європейських систем центрального теплопостачання.
Принцип іншої моделі — виробник тепла має гарантований доступ до мережі за умови, що він напряму продає тепло своїм клієнтам в обсязі їх споживання. Наразі на практиці ця модель не реалізується, тому що вона складна, за винятком кількох великих міст Польщі та пілотного проекту в м. Еспоо (Фінляндія).
На думку експертів для створення конкурентного ринку тепла в Україні необхідно на законодавчому рівні впровадити юридичний анбандлінг — розподіл існуючих теплокомуненерго на підприємства, що здійснюють окремо лише генерацію теплової енергії, її транспортування та постачання. відмінити заборону на приватизацію об’єктів комунальної власності, що генерують теплову енергію. Також гарантувати переважний доступ до тепломереж виробникам теплової енергії з відновлюваних джерел енергії, високоефективної когенерації. Потребує удосконалення система тарифоутворення та взаємовідносин продавця і покупця теплової енергії.
Голова правління громадської спілки «Біоенергетична асоціація України» Георгій Гелетуха також зауважив, що для реформування ринку теплопостачання необхідно забезпечити 5 основних концептуальних положень: анбандлінг, зняття заборони на приватизацію, прозорі тендери, прописати чітко технічні умови і можливості теплопостачання від окремих генеруючих джерел теплової енергії, забезпечити резервування генеруючих потужностей.
Загалом, учасники засідання підтримали концепцію реформування системи теплопостачання шляхом створення конкурентного ринку теплової енергії та висловили готовність до подальшої співпраці у цьому напрямку.
Голова Держенергоефективності запевнив, що зауваження та пропозиції, висловлені в ході засідання враховуватимуться у подальшій роботі. Він повідомив, що найближчим часом буде створено кілька робочих груп, які опрацьовуватимуть це питання.
0 Коментарі